Blog, amit soha nem akartam megírni

- Kharón Kompján -

A "Lámpakapcsoló"

2025. március 30. 22:59 - Kharón Kompján

A fiam egy ideje fél a sötétben. Nem mindig, többnyire este nyolc után, mikor a ház egyfajta belső, sejtszintű lassulásba kezd. Ilyenkor a falak is halkabbak lesznek, a kilincs tompábban kattan, az utcai zajok távolibbá válnak. Mintha a világ egész idegrendszere alvásra készülne. A fiam pedig érzi ezt, és az elalvás előtti utolsó tíz percben bekapcsol benne egy szorongó nyugtalanság.

Az elmúlt hetekben nem a mesék miatt hívott vissza újra és újra, hanem hogy kapcsoljam fel a lámpát. Majd: kapcsoljam le. Majd: kapcsoljam fel, de csak félig. Egyetlen kapcsolón, egyetlen mozdulaton belül akart biztonságot és bizonyosságot. Kontrollt a kontrollálhatatlan fölött.

A gyermeki agy a prefrontális kéreg éretlensége miatt még nem tudja szabályozni a belső szorongást. Az idegrendszer ilyenkor „külső kapaszkodókat” keres, és egy felnőtt keze a kapcsolón épp ilyenné válhat. Egy metonímia, amely valójában nem a fényt, hanem a jelenlétet kapcsolja be.

Egy este - talán fáradtabb voltam, talán türelmetlenebb - ingerülten odaszóltam: „ne kérd már annyiszor, tudod, hogy itt vagyok.” A válaszától egy pillanatra minden idegpályám ledermedt: „De ha alszol, akkor már nem vagy itt.”

Ennek a mondatnak a súlya valahol az álom és az ébrenlét határán nyugszik. Mintha a gyerek számára a szülői jelenlét csak addig volna garantált, amíg az tudatos. A szeretet tehát nem pusztán érzés, hanem aktív éberség. Nem elég ott lenni, tudatni is kell azt. A lámpakapcsoló nem egy tárgy volt, hanem egy rituális újramegerősítés, hogy nincs egyedül.

Azóta másként kapcsolom fel. Másként oltom el a gyerekszoba éjjeli lámpáját. Már nem a fényről szól, hanem kettőnk kapcsolódásról.

Amikor végül elalszik, hosszan ülök még és azon gondolkodom, hány felnőtt él mai napig úgy, hogy senki nem kapcsolja fel a lámpát, ha fél. Hányan hordozzuk magunkkal gyerekkorunk félig felkapcsolt kapcsolóit, ahol a biztonság mindig valaki más jelenlétéhez volt kötve, s ha az a valaki eltűnt, sötét maradt.

Most már tudom, hogy ez a lámpa nem a sötétség/világosság kettősségéről szólt. Hanem egy megfejtésre váró nyelvi üzenet volt, aminek a lényege: „Most is itt vagyok veled.”

lampakapcsolo.jpg

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://amitnemakartammegirni.blog.hu/api/trackback/id/tr7618829432

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
gyász, trauma, belső átalakulás, pszichológiai fejlődés, érzelmi feldolgozás, mentális struktúrák, emberi kapcsolatok, önreflexió, introspekció, identitáskeresés, belső mozgás, gondolkodási folyamatok, gyászból építkezés, belső erő, személyes blog, filozófiai elmélkedések, pszichológiai mélység
google-site-verification: googlefddb76181fc91ea3.html