Blog, amit soha nem akartam megírni

- Kharón Kompján -

A férfi és a hétköznapi örömök - a boldogság mikroszkopikus dekonstrukciója

2025. április 09. 10:23 - Kharón Kompján

A boldogság mindig ott kezdődik, ahol az elme lemond a racionalizálásról. Ez az első, amit meg kellett tanulnom. Mert a férfiagy struktúrája másként működik: analitikus, kereteket kereső, narratívát építő. Azt hisszük, hogy a boldogság egy mérhető, kiszámítható dolog, egyenletekbe zárható biokémiai folyamat, pedig sokkal inkább egy impresszionista festmény. Egy-egy színfolt, egy elkapott villanás, egy elmosódott vonal, amelyet csak akkor értünk meg, ha egy lépést hátrébb lépünk. A kérdés persze az: mikor lépünk hátrébb?

A férfiak többsége patológiásan céltudatos, aminek paradox módon a legnagyobb csapdája épp az, hogy a célt sokkal fontosabbnak tartjuk, mint az odavezető utat. Ezért fordul elő, hogy a cél elérése után hirtelen vákuum keletkezik, egy érzelmi entrópia, amelyben az agy nem tud mit kezdeni azzal, hogy "most mi van?". Megcsináltam. Kész. De ha kész, akkor mi jön utána? És akkor jön a rémület. Hogy talán mégsem a végeredmény az, ami boldoggá tett, hanem az a sok kis neurokémiai jutalom, amelyet az odavezető úton kaptam.

Most, hogy az életem nem a következő kihívásra való felkészülésről szól, hanem egyszerűen csak az itt-lét megéléséről, először találkozom egy teljesen másfajta boldogság-dimenzióval. Egy kontemplatív, csendes, jelenléti örömmel, amely nem kívánja, hogy dokumentálják, hogy validálják, hogy rögzítsék. Mert valójában a boldogság sosem volt teljesítményhez kötött, hanem mindig a pillanathoz. Csak az agyunk másként huzalozott.

Az öröm mechanikája az agyban a mezolimbikus dopaminrendszeren keresztül működik, amely évezredek óta arra van optimalizálva, hogy előre mutasson. Vadászat közben nem az adott pillanat tesz boldoggá, hanem a préda megszerzésének lehetősége. A modern férfi életében ez az ösztön viszont már nem a fizikai túléléshez kötődik, hanem az elérhető sikerekhez.

Az evolúciós paradoxon ott kezdődik, hogy amikor minden elérhetővé válik, a dopaminrendszer túlterhelődik. Túl sok a lehetőség, túl sok az inger, túl sok az elérhető "préda", és az agy végül kiég. Ezért történik meg az, hogy azok, akik az életük során mindig új célokat tűztek ki maguk elé, végül elveszítik az öröm képességét. Mert ha a boldogság mindig a következő lépéshez kötött, akkor a jelen mindig hiányérzettel telítődik.

Most, hogy az életem nem a "mit kell még elérni?" kérdés köré épül, valami nagyon furcsa történik: a boldogság decentralizálódik. Nem a jövőben van, hanem a legapróbb szenzorális élményekben. A gyerek mosolyában. A reggeli zuhany alatt a vízcseppek ritmikus hangjában. Egy szelet sült kacsamell ropogós textúrájában. Az esőillatban egy tavaszi délutánon, amikor a fiam csendben nézi a párás ablakot. Nem diadalmas, euforikus érzés, inkább csendes elégedettség, amelyben nincs szükség narratívára.

De itt jön a következő kérdés: hogy lehet férfiként boldog az ember, ha nincs teljesítmény? Mert a társadalmi kondicionálás szerint a férfi értéke az eredményeiben rejlik. A munkájában, a teljesítményében, az izomzatában, az intellektusában, a státuszában. Ha ezt kivesszük az egyenletből, mi marad? Az a néhány kérdés, hogy a férfi képes-e önmagában is boldog lenni? Vagy hogy képes vagyok-e úgy örülni egy pillanatnak, hogy azt senki nem látja? Nem kapok rá visszajelzést, nem mondom el senkinek? Ez az igazi teszt. Mert az igazi boldogság nem akar bizonyítani semmit.

Van egy gondolatkísérlet, amit gyakran alkalmazok: ha egy gyönyörű naplementét nézel egy hegytetőn, de nincs ott senki más, hogy lássa, attól még gyönyörű? A legtöbb ember ösztönösen azt válaszolja: persze, hogy gyönyörű. De ha belegondolsz, hány olyan pillanat van az életedben, amit csak akkor éltél meg igazán, ha valaki más is tanúja volt? Hányszor örültél valaminek önmagában, anélkül, hogy validálásra vártál volna? Ez az, amit most tanulok.

A legnagyobb eddigi felismerésem talán az, hogy a boldogság nem cél, hanem melléktermék. Nem lehet direkt módon keresni. Nem lehet stratégia mentén elérni. Mert minél tudatosabban keresed, annál inkább tárgyiasítod, és ezzel egyre távolabb kerülsz tőle. A boldogság csak akkor jelenik meg, ha elfelejted keresni. 

a_ferfi_es_a_hetkoznapi_oromok_2.png

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://amitnemakartammegirni.blog.hu/api/trackback/id/tr618836364

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
gyász, trauma, belső átalakulás, pszichológiai fejlődés, érzelmi feldolgozás, mentális struktúrák, emberi kapcsolatok, önreflexió, introspekció, identitáskeresés, belső mozgás, gondolkodási folyamatok, gyászból építkezés, belső erő, személyes blog, filozófiai elmélkedések, pszichológiai mélység
google-site-verification: googlefddb76181fc91ea3.html