Blog, amit soha nem akartam megírni

- Kharón Kompján -

A férfiak közötti érzelmi bizalom – a törékeny terek anatómiája

2025. április 13. 02:11 - Kharón Kompján

Van egy pillanat, egy precíziós időablak, amelyben egy férfi hajlandó megmutatni a valódi érzelmeit egy másik férfinak. Ez nem egy rituálisan kijelölt időpont, nem előre meghatározott beszélgetés, hanem egy dinamikusan felépülő tér, amelyben a kommunikáció zajlik. Egy félig kiivott pohár sör fölött, egy végtelenbe nyúló éjszakai autózás során, vagy egy füstös teraszon, amikor a másik fél már épp indulna, és a “Na, figyelj…” valahogy kiszakadva átcsúszik a védvonalon.

A férfiak közötti érzelmi intimitás szigorúan felügyelt szociális konstrukció. Nem azért, mert nem vagyunk képesek az érzések mély megélésére, hanem mert nem lettünk kondicionálva arra, hogy ezekről szabadon beszéljünk. Ezért a legtöbb férfi nem kiönti az érzelmeit, hanem adagolja. Ha megnyílik egy másik férfi előtt, az nem pusztán önfeltárulkozás, hanem egy implicit kockázatelemzés. Megérti? Visszaél vele? Örökre megmarad a gyengeség nyoma?

És még valami: mindez visszafordíthatatlan. A kimondott mondat nem törölhető. Egy megvallott félelem, elárult kudarc egy másik férfi előtt örökre fennmarad a kapcsolatuk szövetében. Minden egyes szó presztízst érinthet, ezért a kommunikáció stratégiává válik: mikor és hogyan nyílunk meg?

Egy férfi három esetben engedi le a védelmi pajzsát a másik előtt:

1. Ha a másik bizonyítottan lojális – Ez lehet barátság, testvéri kötelék, bajtársi kapcsolat. 

2. Ha a helyzet kontrollvesztett és a segítség nélkülözhetetlen – Krízis, amelyet egyedül lehetetlen kezelni.

3. Ha az idő és a környezet megteremti azt a szűk nyílást, amelyben a kimondhatatlan végül kimondhatóvá válik – Egy olyan pillanat, amely megismételhetetlen.

A férfiérzelmek nem lineárisan működnek, hanem ritmikus ciklusokban. Az erős férfi nem mindig erős. A független férfinak is szüksége van időnként megértésre. De az erről való beszédhez meg kell találni a kontextust, ahol a másik fél nemcsak érti, hanem érzi is, amit mond. Az érzelmek kimondása nem az elsődleges dialektus. Egy nő a „szomorú vagyok” kifejezést direkt módon használja. Egy férfi viszont szubtextusokban kommunikál.

"Mocskos egy hét volt." (= Úgy érzem, széthullok belül.)

"Nem aludtam rendesen." (= Valami aggaszt, de nem akarom konkrétan kimondani.)

"Rá kéne gyújtani." (= Együtt akarok lenni veled, de nem akarok erről direktben beszélni.)

Sajátos kódot hoztunk létre arra, hogy az érzelmeket ne közvetlenül, hanem áttételesen kommunikáljuk. A megértés így a másik fél kompetenciájától is függ.

Mit jelent ez a gyászoló férfinak? Nálam ez az egész dinamika még élesebben megjelenik. Egy férfi, akinek meghalt a felesége, sajátos társadalmi státuszba kerül. A barátok másképp néznek rá. A férfitársak tudják, hogy ez egy töréspont, de nem tudják, hogyan kezeljék. Ezért néha kerülnek. Néha inkább viccelnek. És néha, amikor épp nem figyelnek oda, mégis megkérdezik: „Hogy bírod?” Ez a kérdés nem szimpla érdeklődés. Valójában nem arra kíváncsiak, hogy jól vagyok-e, hanem arra ha én túléltem, akkor ők is képesek lesznek túlélni valamit.

Az igazi férfi-bizalom nem abban van, hogy minden egyes részletet megosztunk. Hanem abban, hogy tudjuk, ha kell, ott vagyunk egymásnak. Ezért nem kérdezünk sokat. De amikor igen, az nagyon sokat jelent. 

ferfiak_kozotti_erzelmi_bizalom.png

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://amitnemakartammegirni.blog.hu/api/trackback/id/tr1618838784

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
gyász, trauma, belső átalakulás, pszichológiai fejlődés, érzelmi feldolgozás, mentális struktúrák, emberi kapcsolatok, önreflexió, introspekció, identitáskeresés, belső mozgás, gondolkodási folyamatok, gyászból építkezés, belső erő, személyes blog, filozófiai elmélkedések, pszichológiai mélység
google-site-verification: googlefddb76181fc91ea3.html